https://www.facebook.com/ZieloneKoty     
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Podstawy decoupage dla początkujących.
Podstawy decoupage dla początkujących.

Podstawy decoupage dla początkujących

Zastanawiasz się co to jest decoupage? To obco brzmiące słowo jest nazwą techniki ozdabiania przedmiotów, którą każdy może wykorzystać w swoim domu. Historia decoupage sięga aż XII w., a samo słowo decoupage pochodzi z języka francuskiego, gdyż technika ta, przywieziona z Dalekiego Wschodu, w Europie rozpowszechniła się na dworze Ludwika XV. Pierwotnie przedmioty ozdabiane techniką decoupage miały stanowić tańszą alternatywę dla drogich, ręcznie malowanych przedmiotów przywożonych z Chin. Ze względu na to, że nawet dla początkujących decoupage jest techniką łatwą i przystępną a jednocześnie dającą mnóstwo satysfakcji, z czasem zaczęło się cieszyć coraz większym zainteresowaniem i stało się popularnym hobby.

Na czym polega technika decoupage?

Decoupage to metoda ozdabiania różnych przedmiotów, w której nakleja się na nie papierowe wzory, tzw. serwetki do decoupage. Najczęściej są to serwetki papierowe lub wzory drukowane na papierze ryżowym, gdyż delikatny, cienki papier łatwiej jest wtopić w powierzchnię pod kolejnymi warstwami lakieru tak, aby wyglądały jak namalowane.

Ozdabianie metodą decoupage nie wymaga żadnych szczególnych zdolności. Może to robić każdy, kto ma na to ochotę, wystarczy trochę cierpliwości i dokładności. Techniką decoupage możesz ozdobić różne przedmioty, stare i nowe, wykonane z różnych materiałów - drewna, szkła, plastiku, czy nawet metalu. Metodą decoupage odnowisz przedmioty, które już posiadasz i dasz im nowe życie. Doskonałym pomysłem będzie w tym celu wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, takich jak drewniane szkatułki, szklane butelki czy słoiki. Ozdabiając je, nie tylko uchronisz je od wyrzucenia, ale dasz im nowe życie jako klimatyczne pojemniki na drobiazgi, przybory toaletowe w łazience czy produkty spożywcze w Twojej kuchni. Technika decoupage pozwoli Ci też na samodzielne udekorowanie mieszkania, gdy wykorzystasz ją do odnawiania starych mebli. Jest to dość łatwe, nawet dla osób początkujących.

Zestaw do decoupage dla początkujących.

Aby rozpocząć swoją przygodę z decoupage nie potrzebujesz od razu całego arsenału akcesoriów. Na początek wystarczą popularne materiały, które być może masz już w domu. Należą do nich farby akrylowe, klej do decoupage, lakier akrylowy, pędzle oraz oczywiście serwetki lub papier ryżowy. Decoupage jest nazywany metodą serwetkową, bo cienkie serwetki z kolorowymi motywami doskonale nadają się do ozdabiania przedmiotów i możesz używać zwykłych serwetek papierowych do obiadu, które masz w domu.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w decoupage, a nie posiadasz potrzebnych materiałów i masz problem z ich samodzielnym wyborem, możesz kupić gotowy zestaw startowy do decoupage. Takie zestawy znajdziesz w różnych wariantach cenowych, dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb i możliwości finansowych.

  • Podstawowy zestaw do decoupage dla początkujących - jeżeli chcesz tylko spróbować czy to jest hobby dla Ciebie i nie inwestować zbyt wiele, w zestawie powinny znaleźć się 1-3 proste (najlepiej płaskie) przedmioty drewniane, co najmniej jedna jasna farba akrylowa (w białym lub kremowym kolorze), klej do decoupage, pędzel i serwetki. Taki zestaw pozwoli Ci na wstępne wypróbowanie techniki i zdecydowanie czy chcesz zainwestować w nią więcej.

  • Zestaw dla osób, które są zdecydowane, aby sprawdzić czy technika decoupage jest dla nich, oprócz przedmiotów do ozdabiania, kleju do decoupage, pędzli oraz farby akrylowej w jasnym kolorze, powinien również zawierać farby w innych kolorach (nawet w mniejszych objętościach), tak aby można było spróbować stworzenia ciekawszego tła czy dodatkowego ozdobienia przedmiotu poza powierzchnią z decoupage. Dobrze jeżeli zestaw zawiera serwetki i papier ryżowy, aby można było poznać różnice w pracy z tymi papierami. Jeżeli w zestawie znajduje się klej z werniksem (nadający się do zabezpieczania prac), na początek nie będzie Ci potrzebny lakier akrylowy, ale na pewno przyda się drobny papier ścierny do prawidłowego wykończenia.

  • Dobry zestaw startowy do decoupage dla początkujących, pozwalający poznać jak najwięcej możliwości powinien zawierać także podkład do powierzchni gładkich (szkła, plastiku, metalu). Wtedy, oprócz przedmiotów drewnianych, które są w zestawie, możesz wykorzystać przedmioty, które znajdziesz w domu, np. do decoupage na szkle wykorzystując w tym celu niepotrzebne słoiki czy butelki.

Pamiętaj, nie zaczynaj ozdabiania metodą decoupage od rzeczy zbyt trudnych, aby się nie zniechęcić - najlepiej na początek wybierz przedmioty płaskie, gdyż na zakrzywionych powierzchniach trudniej jest naklejać motywy. Nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach, naklejanie cienkich serwetek nie jest trudne, ale wymaga nieco wprawy. Oprócz prostego naklejania serwetki, spróbuj również rzeczy odrobinę ciekawszych, np. dodawania kolorowego tła, aby sprawdzić jakie są możliwości techniki decoupage i co możesz za jej pomocą osiągnąć.

Ozdabianie decoupage krok po kroku

Metoda decoupage do świetny sposób ozdabiania zarówno nowych, jak i starych przedmiotów. Możesz ją wykorzystać do dekoracji różnych powierzchni - drewnianych, szklanych, plastikowych czy metalowych.

W technice decoupage istotne są nie tyle zdolności plastyczne (nie musisz umieć malować, przecież naklejasz papierowe motywy), co cierpliwość i dokładność. Przedmiot ozdobiony metodą decoupage powinien wyglądać jak pomalowany, a nie jak oklejony papierem. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo przygotować papierowe wzory, starannie je przykleić, a potem dokładnie wykończyć i zabezpieczyć przedmiot.

Na naszym kanale YouTube znajdziesz mnóstwo filmów zawierających kursy decoupage krok po kroku. Możesz je sprawdzić, np tu: Youtube - Decoupage - Zielone Koty. Każdy z nich pokazuje inny projekt, ale proces dekoracji najczęściej składa się z trzech czy czterech podstawowych etapów.

Decoupage na drewnie krok po kroku

Przedmioty drewniane są najczęściej używane przez twórców wykorzystujących technikę decoupage. Zwykle ozdabia się drewniane szkatułki lub większe drewniane skrzynki i pojemniki. Metoda serwetkowa jest równie pomocna, gdy chcesz tworzyć biżuterię, na przykład drewniane bransoletki czy kolczyki. Niezależnie od rodzaju przedmiotu jaki wybierzesz, w czasie ozdabiania techniką decoupage, zawsze wykonuje się następujące czynności:

Decoupage KROK 1 - Przygotowanie powierzchni przedmiotu i tła.
Jeżeli dekorujesz techniką decoupage nowe drewniane pudełko, zwykle nie wymaga ono specjalnego przygotowania. Lecz jeżeli dany przedmiot jest stary i go odnawiasz, starannie przygotuj jego powierzchnię. Najlepiej będzie, jeśli oczyścisz ją i wyrównasz za pomocą papieru ściernego. Wtedy będziesz mieć pewność, że użyta do jego pomalowania farba akrylowa będzie dobrze przylegała i nie odpadnie w przyszłości. Planując tło pamiętaj, że wzory wycięte z serwetek lub papieru ryżowego są bardzo cienkie, prześwitują i najlepiej widoczne są naklejone na jasnym kolorze. Ozdabianą powierzchnię pomaluj więc białym lub kremowym kolorem. Czasami może się okazać, że dla uzyskania gładkiego tła potrzebna będzie więcej niż jedna warstwa farby. Poza jasnym tłem w miejscu, gdzie nakleisz wycięty wzór, możesz urozmaicić dekorację innym kolorem, dodatkowymi wzorami z szablonu, albo na inne sposoby.

Decoupage KROK 2 - Przygotowanie i naklejanie motywu.
Po przygotowaniu tła możesz przejść do kolejnego kroku - wytnij motyw z serwetki lub papieru ryżowego. Pamiętaj, aby wyciąć motyw bardzo dokładnie, bez pozostawiania fragmentów tła. To bardzo ważne jeżeli chcesz, aby wzór dobrze się wtopił. Motyw możesz też wydrzeć palcami, zachowując część tła dookoła, zwłaszcza jeżeli motyw na papierze czy serwetce jest na białym tle. W przypadku wydzierania, brzegi papieru ryżowego czy serwetki są postrzępione (nie równe, jak przy wycinaniu) i jeżeli kolor tła motywu jest podobny do koloru namalowanego na powierzchni przedmiotu, po naklejeniu brzegi będą mało widoczne i łatwo będzie je wtopić.

Następnie przyklej motyw specjalnym klejem do decupage. Ułóż wydarty lub wycięty wzór na powierzchni przedmiotu - posmaruj ją klejem, przyłóż motyw i dociśnij za pomocą pędzelka. Papier ryżowy zwykle przykleja się gładko, ale największą trudnością techniki decoupage jest prawidłowe przyklejenie motywu z serwetki, która często marszczy się przy przyklejaniu. Najlepiej obejrzyj na Youtube kilka różnych kursów decoupage krok po kroku dla początkujących, aby wybrać swoją metodę i dobrze to zrobić.

Decoupage KROK 3 - Wykończenie przedmiotu - lakierowanie.
W kolejnym kroku ozdobiony przedmiot zabezpiecz lakierem. W decoupage najczęściej stosuje się lakiery na bazie wody. Nałóż lakier za pomocą pędzelka na całą powierzchnię, czynność tę możesz powtórzyć kilka razy. Do gęstych lakierów żelowych najlepszy będzie płaski pędzel z syntetycznym włosiem, do rzadkich lakierów możesz użyć miękkiego pędzla z naturalnego włosia, którym łatwiej jest nakładać lakier bez smug. Aby motyw dobrze wtopić w tło, w decoupage zwykle lakier nakłada się wieloma warstwami, każdą z nich szlifując po wyschnięciu za pomocą papieru ściernego.

Decoupage na szkle, plastiku i metalu.

Zdobienie metodą decoupage na plastiku czy szkle wykonuje się bardzo podobnie, jak technikę decoupage na drewnie. Wykorzystuje się w tym celu te same farby czy lakiery, a jedyną różnicą jest to, że powierzchnia tych przedmiotów jest bardzo gładka i farby akrylowe, których używa się w technice decoupage nie trzymają się na niej zbyt dobrze. Z tego powodu pamiętaj, aby przed dekoracją szklanych butelek, słoików czy plastikowych bombek odpowiednio przygotować powierzchnię - pokryj ją podkładem, zwanym też primerem, aby zwiększyć przyczepność farb. Możesz do tego użyć np. Podkładu primer Pentart. Po takim przygotowaniu przedmiotu, wykonuj decoupage krok po kroku jak jest opisane powyżej, w akapicie o decoupage na drewnie.

Spękania w decoupage krok po kroku.

Jeżeli bardzo podobają Ci się spękania, często wykorzystywane w pracach tworzonych techniką decoupage, zestaw dla początkujących z preparatem do spękań będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Możesz również dokupić ten produkt osobno, samodzielnie wybierając rodzaj preparatu odpowiedni do rodzaju spękań, jakie Ci się podobają. Zajrzyj do działu SPĘKANIA w naszym sklepie, a jeżeli będziesz mieć problem z wyborem, napisz do Nas lub zadzwoń. Chętnie pomożemy!

Jak użyć wydruków komputerowych w decoupage?

Jeżeli chcesz zrobić decoupage z wydruków komputerowych z własnej drukarki, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze jest to możliwe tylko w przypadku wydruków z drukarki laserowej, ponieważ wydruki z drukarek atramentowych nie są odporne na działanie preparatów na bazie wody i ulegną rozmyciu. Po drugie specjalne papiery do decoupage są cieńsze niż papier z drukarki, łatwiej wtapiają się tło, są bardziej odporne na rozmakanie i nie rozdzierają się przy przyklejaniu.

Pokochaj technikę decoupage :)

Nawet dla osób początkujących decoupage to technika łatwa i przystępna. To bardzo relaksujące hobby, a jednocześnie świetny sposób tworzenia prezentów dla bliskich osób oraz ozdób do Twojego domu. Nie musisz posiadać żadnych szczególnych zdolności, łatwo się tego nauczysz - wśród naszych inspiracji znajdziesz mnóstwo filmów z kursami decoupage krok po kroku.

Zainspiruj się.

Jeżeli zastanawiasz się co można ozdobić techniką decoupage, skorzystaj z wielu inspiracji na naszym blogu, Instagramie oraz kanale YouTube. Co tydzień znajdziesz tam nowe propozycje oraz wiele kursów decoupage krok po kroku. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące techniki decoupage lub nie wiesz jaki produkt wybrać robiąc zakupy w naszym sklepie, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie udzielimy wszelkich niezbędnych informacji.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium